یبوست

یبوست هم از عارضه های زنبورهای بالغ است. این عارضه در موقع وفور گرده در طبیعت یعنی در اردیبهشت و خرداد دیده می شود و هیچ عامل میکروبی هم ندارد, بنابراین نمی تواند مسری باشد. زیاده روی در خوردن گرده توسط زنبورهای پرستار که وظیفه آنها تغذیه لاروها می باشد و قادر به پرواز نیستند, عامل این بیماری است.
با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب زنبورهای قادر به پرواز به آن مبتلا نمی شوند و زنبورهای پرستار هم, چون قادر به پرواز نیستند و نمی توانند آب بدن خود را تامین نمایند به تدریج مدفوع آنها خشک و بی آب شده و قادر به دفع آن نیستند, به همین دلیل به یبوست مبتلا می شوند. زنبورهای مبتلا به یبوست به سرعت از کندو بیرون آمده و روی زمین می افتند و این قدر به این طرف و آن طرف می روند تا بمیرند.

علائم یبوست در زنبور عسل
بعد از یک دوره طولانی آب و هوای نامساعد بهاری و یا تابستان زود رس زنبوران جوان با شکم های متورم و فاقد قدرت پرواز در محوطه زنبورستان و جلوی کندوها پیدا می شوند و موقعیکه بیماری برای مدت طولانی در زنبورستان وجود داشته باشد زمین زنبورستان بطور آشکار پوشیده از زنبوران تلف شده خواهد شد. در این شرایط اگر فشاری به شکم زنبور وارد شود مدفوع به شکل دانه های تسبیح متصل بهم (شبیه سوسیس) بیرون خواهد آمد.

چرا زنبور عسل دچار یبوست (سوء هاضمه) می شود؟
زنبوران جوان گرده خیلی زیادی را در اولین روزهای دوران زندگیشان مصرف می کنند تا بتوانند غده های خود را برای تهیه غذا به لاروها بکار کافی وادارند. اگر در این موقع بدلایل ویژه ای از قبیل بدی آب و هوا ،تلف شدن تعداد زیادی از زنبوران جوان به علت بیماری نوزما و همچنین تلف شدن زنبوران جوان در نتیجه توقف پرواز تخلیه و پاکسازی ، آب به کندو آورده نشود ، گرده گل مصرف شده هضم نگردیده و در روده یا مجرای دفعی زنبور باقی مانده و زنبوران مبتلا به یبوست می شوند.

پیشگیری و روش های درمان یبوست زنبور عسل
برای جلوگیری و یا درمان یبوست باید در وحله اول سعی شود تا آب بدن زنبور تامین گردد ، لذا به طریق مختلف اینکار صورت میگیرد.

error: Content is protected !!