زنبورخوار اروپایی

نام فارسی : زنبور خور معمولي

نام علمی : Merops apiaster

زنبورخوار اروپایی یا زنبورخوار معمولی پرنده‌ای از خانواده زنبورخواران است که در جنوب اروپا و بخش‌هایی از شمال آفریقا و غرب آسیا زاد و ولد می‌کند. این پرنده مهاجر بوده و زمستان‌ها به مناطق گرمسیری آفریقا، هندوستان و سریلانکا کوچ می‌کند.

مشخصات ظاهری زنبور خور معمولي :

زنبورخوار معمولی نیز همچون دیگر زنبورخواران دارای قامتی بلند و باریک با پرهایی رنگارنگ است. پرهای ناحیه بالای بدن به رنگ‌های زرد و قهوه‌ای، بال‌ها سبزرنگ و دم و پرهای ناحیه شکم سبز مایل به آبی است. پرهای ناحیه گلو به رنگ زرد درخشان بوده و منقار دراز و خمیده پرنده سیاهرنگ است. همچنین دم پرنده دارای دو شاهپر بسیار دراز در وسط آن است که در پرندگان نابالغ دیده نمی‌شود. هر دو پرنده نر و ماده از نظر ظاهری به یکدیگر شبیه بوده و طول بدنشان به ۲۷ تا ۲۹ سانتی‌متر می‌رسد.

 تغذیه:

همانگونه که از نام پرنده بر می‌آید زنبورخوار معمولی ازحشرات بویژه زنبور،زنبور بی عسل وزنبور سرخ که آنها را در حین پرواز شکار می‌کند تغذیه می‌نماید. این پرنده پیش از خوردن شکارش نیش آن را با کوبیدن چندباره حشره به یک سطح سخت جدا ساخته و سپس آن را می‌خورد. زنبورخوار معمولی در طول روز درحدود ۲۵۰ زنبور می‌خورد و ممکن است مارمولک وقورباغه نیز شکار کند.

زیستگاه:

 این پرنده در فضاهای باز با بوته های پراکنده و درختان اندک ، دشت های باز ریگزارها و روی تیرهای تلگراف به سر برده و در سوراخ های دیواره ی ساحلی رودخانه ها، گودال های شنی و گاهی روی زمین هموار، به صورت گروهی ، تولید مثل می کند و مهاجرت زیاد دارد و در یک منطقه زیاد نمی ماند و  در ایران،  در فصل تابستان  بسیار فراوانند .
این پرنده با پرواز نامنظم و شیرجه زدن به سمت شکار آن را شکار کرده و با از بین بردن قسمت نیش آن را در جایگاه خود می خورد . این پرنده شکارچی انواع حشرات بوده و شکار خود را در فواصل حد اکثر 10 تا 14 کیلو متری لانه خود انجام می دهد.

error: Content is protected !!