زنبور خوار دم آبی

نام انگلیسی : Blue-Cheeked Bee-eater

نام علمی : Merops philippinus

زنبور خوار دم آبی پرنده‌ایست مهاجر از راسته سبزقباسانان و خانواده زنبورخواران که درآسیای جنوب شرقی زاد و ولد می‌کند. این پرنده در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط کارل لینه شناسایی شد و اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست آنرا به دلیل گسترده ‌بودن جمعیتش در فهرست گونه‌های با کمترین نگرانی طبقه‌بندی کرده‌است.

مشخصات

زنبور خوار دم آبی همچون دیگر زنبورخواران دارای قامتی باریک و کشیده‌است و پرهای رنگارنگی دارد. بیشتر پرهای پرنده به رنگ سبز است و در صورت نوارچشمی‌ای سیاهرنگ با کمی پرهای آبی در زیر آن دارد. نوک پرنده سیاه است و پرهای ناحیه گلو زرد و قهوه‌ای است. دم پرنده آبی رنگ است و دو شاهپر دراز در میان آن دارد. طول پرنده به ۲۳ تا ۲۶ سانتی‌متر می‌رسد و هر دو پرنده نر و ماده از نظر ظاهری به یکدیگر شبیهند.

همچنین آوای زنبورخوار دم‌آبی شبیه صدای زنبور خوار معمولی است.

زیستگاه

این پرنده بومی بنگلادش، کامبوج، چین، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، لائوس،مالزی، میانمار، نپال، پاکستان، پاپوا گینه نو، فیلیپین، سنگاپور، سری لانکا، تایلند، تیمور شرقی و ویتنام بوده و در فضاهای بازی همچون کشتزارها، پارک‌ها یا برنجزارها و بیشتر در کنار مناطق پرآب دیده می‌شود.

تغذیه

غذای اصلی زنبور خوار دم آبی را حشرات بویژه زنبور، زنبور بی‌عسل و زنبور قرمز تشکیل می‌دهد. او شکارش را در هوا گرفته و سپس آنرا آنقدر به یک جا می‌کوبد تا کشته شده و پوشش خارجیش باز شود.

لانه‌سازی و تولیدمثل

زنبورخوار معمولی پرنده‌ای اجتماعی است و لانه خود را در کنار دیگر زنبورخواران در سواحل شنی یا نواحی مسطح می‌سازد. آنها یک تونل نسبتاً طولانی را در داخل زمین حفر کرده و بین ۵ تا ۷ تخم کروی‌شکل سفیدرنگ در آن می‌گذارند. پس از آن هر دو پرنده نر و ماده به مراقبت از تخم‌ها می‌پردازند.

error: Content is protected !!